Moda Tradycyjna

Eksperci w tej dziedzinie uznają, że nie istnieje unikalny stylu ani strój, która identyfikuje Chilijczyków jako całość. Typowe ubrania są regionalne i są identyfikowane z grupami i przestrzeniami terytorialnymi.

PÓŁNOC

Typowy strój składa się jednak z kapelusza z krótkim rondem i ozdobami, kurtki, zwykle białej, ale także kolorowej koszuli, czarnych spodnie i prostych butów lub sandałów. Niemal zawsze towarzyszy mu torba do przechowywania liści koki, która przeciwdziała efektom wysokości. Kobieta nosi długą spódnicę z białą bluzką, lekkimi butami lub sandałami i dużym kocem w jaskrawych kolorach, który służy podwójnemu celowi ochrony lub przenoszenia towarów, przedmiotów lub ich małych dzieci.

1328283765

CENTRUM

Huasos zwykle noszą prosty filcowy kapelusz, krótką mantillę (szal), pasiaste lub szare sukienne spodnie, corraleras (zabezpieczenia do jazdy konnej), krótkie buty i ostrogi. Kobieta zwykle ubiera się w prostą sukienkę o żywych kolorach.

1328333530

STREFA ARAUCO

Typowa odzież tego obszaru składa się z długiego koca, spodni i klapek w przypadku mężczyzn, z opaską wplecioną w głowę. Kobiety zaś noszą szerokie sukienki, które okrywają  narzutą, dużą chustę, która zakrywa głowę i tradycyjne srebrne ozdoby na głowie i piersi.

1328375236

POŁUDNIE

W strefa południowej, pogoda zmusza mieszkańców do noszenia cieplejszych ubrań.  Mężczyźni sięgają po kapelusz lub beret (pozostałość z wpływów hiszpańskich), grube kamizelki z wełny owczej, spodnie w szarych odcieniach i ocieplane buty. Kobiety pracujące głównie w domu, noszą proste sukienki  i okrywają  głowę chustą.

1328348566

WYSPA WIELKANOCNA

Tradycyjny strój podobny jest do tych, które są stosowane na tahiti lub na Hawajach. Wyjątkiem jest użycie piór, co nadaje im szczególny urok.

1328343078

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>